Jesteśmy częścią grupy

No i zaczęło się….

Dłogo wyczekiwane zbiory zbliżają się wielkimi krokami. Planujemy je rozpocząć już od poniedziałku (10.06.2019 – więcej szczegółów w naszych aktualnościach). Zanim jednak do nich przystąpimy musimy, przygotować plantację.
Głównym zadaniem jest dla nas staranne wykoszenie międzyrzędzi, by ułatwić sobie dostęp do roślin i zapewnić sprawną pracę maszyn. Majowe deszcze bardzo pomogły wszystkim rodzajom chwastów w osiąganiu imponującego tempa wzrostu. Ten, i tak szybki podczas pełni wiosny w bieżącym sezonie był wyjątkowo szybki – w tydzień po koszeniu nadchodził ostateczny termin konieczności „powtórki z rozrywki”. Momentami było to trudne, w części międzyrzędzi stała jeszcze woda opadowa.
Nadmiar wody na naszej plantacji nie jest tragiczny, ani nawet dramatyczny, ale z pewnością kłopotliwy. Nie tylko z powodu wzmagania tempa wzrostu chwastów. Jagody też tak reagują, rosną silnie, ale nie do końca wiemy, czym najlepiej byłoby teraz dokarmić. To, co podawaliśmy w kwietniu i maju zostało już przez rośliny skonsumowane lub wypłukane poza zasięg ich brył korzeniowych. Analizy gleby, jakie zrobiliśmy na początku sezonu dzisiaj mają wartość historyczną.

Problem optymalizacji odżywiania roślin ustępuje teraz miejsca potrzebie określenia najlepszego harmonogramu zbiorów. Owoce ‘Boreal Beauty’ osiągały 3 czerwca do 15 stopni w skali Brix’a – na dobrą sprawę, można byłoby je już zacząć zbierać… Jednak wiele z nich, wewnątrz krzewów jest jeszcze zielona.

Słoneczna pogoda, jaką mamy w bieżącym tygodniu w Małopolsce będzie sprzyjać ich wybarwianiu i dojrzewaniu. Niewiele mniejsze stężenie cukrów zanotowaliśmy na ‘Vostorgu’ – do 12° B. By skłonić rośliny do „zainteresowania się” dojrzewaniem swoich jagód zamierzamy wywołać u nich lekki stres poprzez obniżenie wilgotności podłoża do około 15% polowej pojemności wodnej.

Czekamy wszyscy na potwierdzenie terminu przyjazdu gości z Serbii z kombajnem do zbioru jagodowych. Sądzimy, że w najbliższych dniach uda nam się podać do wiadomości dokładny termin planowanego pokazu pracy maszyny firmy Kokanowič na Dniach Otwartych w naszej firmie.