Jesteśmy częścią grupy

Zaczęliśmy sezon zbiorów 2018!

W ostatniej dekadzie maja niektórzy plantatorzy jagody kamczackiej zaczęli ją u siebie zbierać – tak przyszło działać kolegom pracującym na lekkich glebach czy na plantacjach bez nawadniania. Sezon zbiorów rozpoczęli co najmniej o dwa tygodnie wcześniej niż zwykle. My, w podkrakowskich Muniakowicach (Sosnówce), rozpoczęliśmy je w poniedziałek, 28 maja, przy słonecznej pogodzie i temperaturze dochodzącej do 28ºC.

Bardzo byliśmy ciekawi tegorocznego owocowania – nasze krzewy są młode, to trzeci rok ich wzrostu. W ubiegłym roku ich owocowanie było raczej symboliczne – średnio 150 g jagód z krzewu. Jednak dokonane pod koniec sierpnia i w listopadzie 2017 r. analizy zawiązania pąków kwiatowych pozwalały spodziewać się w nadchodzącym sezonie znacznie lepszego kwitnienia. Na przykład ‚Vostorg’ miał jesienią ubiegłego roku zawiązane pąki kwiatowe na dziewięciu poziomach – w kątach liści tegorocznych pędów. ‚Jugana’ wykazała się zawiązaniem takich pąków w 6 lub 7 kątach liści. Od tych właśnie odmian rozpoczęliśmy zbiory.

Pracę przeprowadzamy z pomocą „harvestera” – prostego urządzenia składającego się z ramy nośnej na kółkach (opony!) służącej do podtrzymywania dwóch podłużnych rynien na otrząsane mechanicznie jagody. Przed zsypaniem owoców do skrzynek (po ok. 3,5 kg) są one wstępnie oczyszczane strumieniami powietrza z przenośnych dmuchaw.

Trzyletnie krzewy ‚Vostorga’ dały średnio – według pierwszych szacunkowych wyliczeń – po około 75 dkg jagód. ‚Juganę’ zaczniemy zbierać po ‚Vostorgu’, ale i na niej – wbrew spotykanym czasami opiniom widzimy dużo zawiązanych i wyrośniętych owoców.

Informując naszych Czytelników o rozpoczęciu zbiorów proponujemy zainteresowanym uprawą jagody kamczackiej odwiedzenie naszej plantacji i szkółki w jednym z najbliższych kilkunastu dni, kiedy będzie można zapoznać się ze szczegółami finałów naszej pracy – zbiorami kolejnych odmian. Wcześniejsze umówienie wizyty pozwoli nam lepiej dopasować się do Państwa oczekiwań, przygotować się do pokazania interesujących szczegółów, zapewnić obecność kompetentnych osób mogących służyć informacjami. Sami również chętnie posłuchamy o Waszych problemach, doświadczeniach, rozwiązaniach.

Do zobaczenia w Sosnówce na jagodowych spotkaniach warsztatowych.

Zapraszamy do kontaktu i umówienia spotkania z Wojtkiem Mrukiem, tel. 510 12 55 39 lub naszym biurem 12 643 15 20 w. 11,
pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-15:00

fot. 1. Przed zbiorem kosiarka dokładnie wykasza murawę pod krzewami
fot. 2. Harvestera obsługuje czteroosobowy zespół pracowników
fot. 3. Akumulatorowe otrząsacze wibracyjne
fot. 4. Końcówka otrząsacza
fot. 5. Elektryczna dmuchawa do usuwania zanieczyszczeń z zebranych owoców